Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Yazılı içeriklerinizi videolar ile destekleyin!

Web ortamında artık farklı içerik türleriyle karşılaşmaya başladık. Ancak kullanıcıların , blog yazarlarının ve tabi ki webmaster’ların kafasında soru işareti olan nokta videolar. Bir içerikte videonun önemi nedir ve videolar nasıl kullanılmalıdır. Bu konuda, 5 Mart’ta gerçekleştirilen Google Webmaster Central hangout’unda en dikkat çekici sorulardan biri de, “videoların içeriklerde nasıl kullanılması gerektiği” idi. Bu konuda eğer kulaktan dolma bilgiler yerine birinci ağızdan bilgi almak isterseniz işte size doğru bilgi… John Mueller’ın yaptığı açıklamalar oldukça konuya açıklık getirir nitelikte : Video içerikler tek başına bırakılmamalı ve metin içeriklerle desteklenmeli.Bir başka deyişle; Mueller, sayfaya tek başına bir YouTube videosunu ekleyerek yayınlamanın, içeriğin Google sıralamasında rank etmesinin güçleştiğini belirtiyor.

Video Ana İçeriği Desteklemeli, Yerine Geçmemeli!

Sıradan web aramalarının aksine, Google video içerikten yola çıkarak içeriği ölçümleme konusunda sınıfta kalıyor. İçeriğin yalnızca videodan ibaret olduğu durumlarda, sayfa doğal olarak düşük performans gösteriyor. Mueller’in Webmaster’lara tavsiyesi ise gayet net:
  • Video içeriğinizi asıl içeriğin destekçisi haline getirin.
  • Ya da videonun metin transkripsiyonunu oluşturup, videodan ayrı yorumlar ekleyerek; içeriğin Web kullanıcıları için okunabilir/tüketilebilir sürümünü oluşturun.
Aslında açıklamalar oldukça net yani bu okuduğunuz makalede olduğu gibi içeriğinizi destekleyecek ama içeriğin önüne geçmeyecek şekilde bir video paylaşımı yapmanızı tavsiye ediyor. Bu makalede size anlatılanı daha net kavramanız için aşağı kısımda yardımcı olacak bir video bırakmak sizin için daha uygun olacaktır.Bu , aynı zamanda içeriği de güçlendiren önemli bir faktör. Video içerikleri bu şekilde yayınlamak Google’ın yanı sıra ziyaretçiler için de büyük bir artı değer katıyor. İçerikte bahsedilen soru ve John Mueller’in yanıtına ulaşmak için videonun 45:46’dan sonrasını izleyebilirsiniz:

Bir Yorum Yaz