Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

WordPress uzun yazıları sayfalara ayırma

Wordpress bir siteniz var ve blog sayfası ya da haber sayfası gibi yazı boyutu çok fazla olan siteler yönetiyorsanız bu özellik tam size göre. Bir konuya başlarsınız ve gerçekten de uzadıkça uzar. Seo uyumlu olsun ve kullanıcı hemen çıkmasın diye resimler de eklemeye başlarsınız,  anlaşılır olsun diye birçok kez detaylara iner ve ekran resimleri ile donatırsınız. Bu da elbette bir başlık altındaki yazının çok fazla metine sahip olmasına sebep olur. Uzun yazıları bölmeye neden ihtiyaç duyduğunuzun cevabı sizde. Kullanıcı scroll’u 10 defa aşağı indirip bir makaleyi sizce okur mu ?  Çok nadir ama genelde okumaz. Özellikle bazı kurulumlar ya da teknik bilgiler içeren makaleler çok fazla uzayabildiğinden bu özelliği kullanmaları doğru olacaktır. Uzun yazı yazmak sizce iyi midir ? Bence iyi değildir ancak bildiğiniz gibi google amca sizinle aynı fikirde değil. Uzun yazılan kod kısa koda göre her zaman daha dezavantajlıdır ama google böyle görmüyor bunu. Buna bağlı olarak sizde makalelerinizi uzatıp daha fazla hit almasını sıralamada yükselmesini ve böylece iyi kaliteli bir içeriğe sahip olmak isteyince uzadıkça uzuyor makaleler. Şimdi diyebilirsiniz ki ” ya adam sayfalamayı görmez de yazının bittiğini düşünüp sayfayı terk ederse ? ” işte bunu düşünecek olursanız “css” kullanmaya başlayabilirsiniz demektir. Sayfalamaları belirgin hale getirir ve büyütürseniz (kullanıcının gözüne sokmadan) rahatlıkla onun yazı içi sayfalamada gezinmesini sağlayabilirsiniz. Yazınızı sayfalara ayırmak için aşağıdaki komut kullanılır.
<!--Nextpage-->
Burada dikkat edilecek tek şey , editör sayfasında “görsel” kısmı değil “metin” kısmının açık olması gerektiğidir.

Sorunlar çıkabilir

Nasıl ki şimdiye kadar yazdığımız ilk kodlar ,yaptığımız ilk düzenlemeler başarılı olmadı , işte bu  da başarılı olmayabilir. Son sürümde bir wordpress temasında bu sorunu yaşamayabilirsiniz ancak eski yapım bir temada olasılık yüksek. Kendiniz yazdığınız bir temayı kullanıyorsanız ve bağlılık yaptıysa bu sorunu farklı bir şekilde halletmeniz gerekecek. WordPress geliştiricileri bildiğiniz gibi aşağıdaki fonksiyon ile sayfalarınızı kolayca bölmenize yardımcı oldular.
<?php wp_link_pages();  ?>
Ancak bu kodu her wordpress geliştiricisi aynı yerde tanımlamadığı için iş başa düşüyor ve kendimiz bir şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz. Yapacağımız ilk işlem single.php içinde döngüdeki yere yukarıdaki kodu yazmaktır.
wp-content/themes/Temanız/single.php
Bu yöntem ile de isteğini tam olarak karşılayamayan birçok kişi olmuştur. Bunun için bir wordpress eklentisi olup olmadığına bakarsanız eğer en iyi sonuçlarda karşınıza “adjustly-nextpage” eklentisi gelecektir.Bu da yıllardır geliştirilmediğinden kullanım için uygun görmemiştim.Ama sonradan fark ettim ki  bu eklenti mucize gibi bir şey. Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra işinizi bitirip kaldırsanız bile o özellik devam ediyor. Kodun gerekli yerine yukarıdaki nextpage kodunu yazarak sayfaları bölebilirisiniz. İsterseniz 2’ye 3’e 4’e bölebilir kullanıcıların daha sağlıklı makale okumalarını sağlayabilirsiniz.. bolunmus-yazi Yukarıda da sonuçta ortaya çıkan sade bir yazı içi sayfalama görüntüsü var. Siz tabi kendinize göre bir css eklemesi yaparsınız.Kullanıcının dikkatinden kaçmaması için belirgin hale getirin.  WordPress’te uzun yazıları sayfalara ayırma işte bu kadar kolaydı. İyi çalışmalar.

Bir Yorum Yaz