Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

WordPress Şifre Sıfırlama

wordpress-sifre-sifirlama
Worpdress sisteminin ne kadar kullanışlı ve profesyonel altyapıya sahip bir program olduğunu biliyoruz.Başlı başına bir dünya. Bu programı kullanırken de bazı sorunlar karşımıza gelebiliyor.Misal wordpress şifre sıfırlama yapmanız gerekir.Yani wordpress sitenizin kullanıcı adı veya şifresini unutmuş olabilirsiniz.Öncelikle bunu genel olarak düşünebilirsiniz. Phpmyadmin dosyaları yani kısaca hosting bilgileriniz olduğu sürece bütün değişiklikleri yapabilirsiniz.Benim ilk aklıma worpdress silip tekrardan yüklemek gelmişti ama bunun zahmetli olabileceğini düşündüm ve kurcalayıp yaptım.Aslında olay çok basit.Sonuç olarak wordpress sisteminizi phpmyadmin’e kuruyorsunuz ve worpdress’in kendine ait bir wp_users tablosu var.Burada açtığınız kullanıcıların kullanıcı adı ve şifreleri kayıtlıdır. Buraya dikkat : buraya kaydedeceğiniz şifrenin md5’li halini atmanız gerekiyor. Aşağıda da adımları bir bir ekleyeyim. 1. İlk yöntem şudur , eğer internet ortamına bağlı bir hosting’de siteniz barınıyor ise bunu şifremi unuttum seçeneğine tıklayarak basitçe halledebilirsiniz.Tabi gmail kendinize ait olmalı. 2. Eğer projeniz localhost‘ta kurulu ise ilk adım geçersiz olacaktır.Siz bu sefer kendi ortamınız olan cPanel‘den halledeceksiniz işinizi. Şöyle ki ;
  • cPanel‘e giriş yapın.
  • Veritabanları – phpMyAdmin‘e girin.
  • Sol tarafta WordPress kurulu olan veritabanınızı seçin.
  • Yine sol tarafta tablolarda wp_users olan tabloyu tıklayın.
  • Burada gerekli kullanıcı adını seçin ve tablo bilgilerini “düzenle” diyerek görüntüleyin.
  • Bu adım önemli. Buraya kaydedeceğiniz şifreyi md5 ile şifreledikten sonra kaydedin.Yani şifreniz “123456” olacaksa bunu md5 şifreleme ile şifreleyip “e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e” olarak kaydedin. Düzenledikten sonra “satır etkilendi” yazısını görürseniz artık 123456 yazarak giriş yapabilirsiniz.
Sonuç olarak wordpress şifre sıfırlamak için benim ilk düşündüğüm gibi wordpress dosyalarını silip tekrar yüklemek gibi bir hata yapmayın.Cpanel bilginiz yoksa bile bunu araştırabilir , ya da buradaki adımları takip edebilirsiniz. Php hakkında bilginiz var ise phpmyadmin’deki bir satırı değiştirerek bunu yapabileceğinizi de biliyorsunuzdur. Gerekli kullanıcı adına ait şifrenizi ve kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. WordPress şifre sıfırlamayı böylece başarıyla yapabilirsiniz. Md5 şifreleme hakkına daha fazla bilgi için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz