Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

WordPress .htaccess dosyası nerede ?

htaccess
Özellikle wordpress alt yapısına sahip bir web sitesi olanlar için yapacağım bir anlatım. Ancak çok da fark etmiyor çünkü hemen her web sitesinde artık .htaccess kullanılmakta. Aksi taktirde bazı sorunların üstesinden gelemeyebiliyoruz. Htaccess dosyası ile neler yapabileceğimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız tam da bu konu hakkında yazmış olduğum şu makalemi okumanızı tavsiye ederim.

WordPress .htaccess dosyası Hangi Dizinde Bulunur ?

.htaccess dosyanız web sitemizin ana doküman dizinimizde bulunmaktadır. Birkaç adım ile .htaccess dosyamıza nasıl ulaşırız bakalım.
  1. cPanel yönetim panelimize giriş yapalım,
  2. Dosya Yöneticisi simgesine tıklayalım,
  3. Gizli Dosyaları Göster” seçeneğini işaretleyelim,
  4. Döküman dizinini seçip  “Git” butonuna tıklayalım,
  5. .htaccess dosyasını public_html klasörü altında görebilirsiniz.
Not: Bu yöntem ile de .htaccess dosyamızı ana dizinde görüntüleyemezsek bu dosyayı kendimiz oluşturabiliriz. Genelde bu tür alt yapıya sahip web sitelerinde otomatik oluşturulur. (Ayarlar->Kalıcı Bağlantılar kısmından ayarları başka bir şekilde güncelleyip ana dizine tekrar giriş yaparsak .htaccess dosyası kendi otomatik oluşacaktır.) Genel anlamda böylece wordpress .htaccess hangi dizinde bulunur sorusunu cevapladık. Bu dosya ile yapabileceklerimiz neredeyse sınırsız. Özellikle seo dostu url yapımında kullanılmakta. İstekleri , izinleri düzenleme gibi birçok konuda bize yardımcı olur. Seo dostu url yapımı başlıklı makalemi okumak için tıklayın. Php ile htaccess konusunu sayfanın en başında bahsettiğim makalemde uzun ince anlatmıştım. Burada zaten püf nokta gizli dosyaları görüntülemekte.

Bir Yorum Yaz