Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Subdomain (Alt Domain) Nedir ?

Subdomain’in türkçe karşılığı alt domain’dir yani alt alan adı anlamına gelir. Subdomain’ler bir domaine bağlı olarak çalışır ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak görülürler. Bir örnek vermek gerekirse eğer wmaraci.com sitesinde forum.wmaraci.com olarak belirtilen kısım subdomaindir. Forum kısmı wmaraci.com’un alt alan adıdır. Bu sayfada normal siteden farklı olarak bir forum açılır ve insanların birbirleri ile iletişimleri , soru-cevapları yer alır. Blogger ve wordpress gibi sitelerde bir uzantı alırsanız siteadi.blogspot.com veya vipcoder.wordpress.com şeklinde bir uzantı görürsünüz. Bu subdomain olarak geçer ve ana domain wordpress ve blogspottur.

Subdomainler ne işe yarar ?

Subdomainlerin genel amaçları ana domaini güçlendirmektir. Eskiden subdomain kullanımı yoktu ve bu sitenin index kısmında sıkıntı çıkarıyordu. Günümüzden bir örnek verecek olursak fanatik.com.tr adresi euro2016 zamanında bir alt domain çıkarmıştı ve adı da euro2016.fanatik.com.tr idi. Böylece yeni bir konu açmış gibi kullanıcıları domainin alt domainine yönlendiriyordu. Bu kullanım arama motorlarının gelişmesiyle birlikte yaygınlaşmaya başladı. Sıkça ziyaret edilen sitelerde görülen uzantılara dikkat ederseniz forum.siteadi.com şeklinde bir kullanım görürsünüz.

Nasıl Oluşturulur ?

Subdomainler ana domainlere bağlı olduğundan yeni bir alt alan adı oluştumak için ana domainin sunucu ayarlarına girmeniz gerekmektdir. (Cpanel,Plesk vb)  Bu panellere girerek hostinginizin oluşturma iznine göre istediğiniz sayıda alt domain oluşturabilirsiniz. Subdomain konusuna da böylece değinmiş olduk. Alt alan adı günümüzde birçok site tarafından kullanıldığı için makaleye dökme gereği duydum. Diğer makalelerde görüşmek üzere.  

Bir Yorum Yaz