Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Seo Uyumlu Url Yapısı

Arama motoru optimizasyonu(seo)‘nda url yapısı oldukça önemlidir .Nasıl ki met etiketleri büyük önem arz ediyorsa seo uyumlu url yapısı da önemlidir. Ne kadar sade ve anlaşılır olursa kullanıcı için de seo için de iyi olacaktır. Bu durumda seo url yapısını göz önünde bulundurması gereken bir web tasarımcısıysanız şunlara dikkat etmelisiniz muhakkak.

Basit ve Sade Olun

Url yapısını oldukça basit ve sade tutmalısınız. Bazı gereksiz detayları bir kenara bırakıp tamamen kullanıcı için dikkat çekici ve sayfanın konusuyla alakalı url’ler oluşturmalısınız. Bir blog sayfanızın olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer url yapınız siteadi.com/detay.php?id=1324 gibi bir yapıda olursa hem seo açısından değer kaybedersiniz hem de kullanıcı açısından. Sonuçta kullanıcı bu konuları bilmediği için id kelimesinin karşılığına gelen değerden bir sonuç çıkaramayacaktır. Bunun yerine siteadi.com/php/php-diziler gibi bir url yapısı daha sağlıklıdır ki kullanıcı nerede olduğunu da iyi bilir. Ayrıca ilk yaptığımız gibi saçma bir url yapısı arama motorlarında çıkma olasılığını azalttığı gibi kullanıcı da çekmez. Yani direk seo açısından olumsuz etkiliyor.

Statik Url Tercih Edin

Oluşturulan statik linkler dinamiklere göre daha zayıf kalmaktadır. Bu  bağlamda url yapınızda” % & ! ? = ” gibi karakterleri barındırmayın. Zira böyle bir url yapısı olacaksa parametre sayısı en aza indirilmelidir. Tekrar etmekte fayda var ki mecbur kaldıkça böyle bir url yapısı oluşturmamalısınız.

Numara, Tarih ve Gereksiz Jargonlar

Numara ,tarih ve gereksiz jargonları kullanmak url yapınızın seo açısından uyumlu olmasını engeller. Bu konuyu günümüzde wordpress kullanarak çözmek mümkün. Tarih ve numara tarzı url yapısına örnek verecek olursak siteadi.com/2006/04/16293/php-dersleri.html gibi bir yapı sağlıklı değildir. Bu durum arama motorlarının linke verdiği değeri en aza indirger. Gerçek anahtar kelimelere düşen seo payı da azaldığı için bu durum doğrudan seo’nuzu olumsuz etkilemektedir.

Kelimeleri Tire (-) İle Ayırın

Seo uyumlu url yapısında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de kelimelerin tire(-) ile ayrılması. Bazı yazılımcılar alt tire(_) veya artı(+) işareti ile ayırma yapmaktadır. Bu durum “seo yu olumsuz etkilemiyor” diyenler olsa da sonuçta google’nin algoritmasını kimse bilemez. Bir bildikleri olmalı bu insanların değil mi ? Yine de biz seo uyumlu url yapısı için kelimelerimizi tire ile ayıralım.

Url yapısı 5 kelimeyi Geçmemeli

Url yapısında bilindiği gibi 13 kelime kullanılabilir fakat bunun sağlıklı olduğu söylenemez. 5 kelimeden fazla bir url yapısı oluşturulursa bu arama motorları tarafından pek dikkate alınmıyor. Sağlam , kullanıcıya hitap eden ve kullanışlı seo uyumlu url yapısı için 5 kelimeden fazla kullanmayınız.

Bir Yorum Yaz