Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

RSS Nedir ?

Rss, kullanıcıların sevdikleri ve yazılarını keyifle okudukları sitelere abone olmalarını sağlar. Bir haber sitesi veya kişisel blog sitesine eklenen yeni yazıları takip etmek için rss kullanılır. Bunu yapmak eski zamanlarda daha zor olsa da şuan rss kullanımı bir dakikanızı ancak alıyor diyebilirim. Rss‘nin açılımına bakarsak eğer “Really Simple Syndication” yani “Gerçekten basit dağıtım” anlamına gelmektedir. Kullanıcıların beğenerek takip ettikleri siteleri takip etmeyi kolaylaştıran rss‘nin uzantıları ise .rss ve .xml şeklindedir. Eskisi gibi sık kullanılanlara ekleme derdinden bizleri kurtaran rss özellikle webmaster’lar için büyük bir fayda sağladı. Rss sayesinde ilgi duyduğunuz internet sitesi yeni haberlerden veya yazılardan anında sizleri haberdar eder. Böylelikle iki taraf için zaman kazandırmış olur.

Rss Okuyucusu Olmak

Bir rss okuyucusu olmak için birkaç saniyenizi ayırmanız gerekecek.  Okuyucu olmak için elbette bir değil birden çok yöntem vardır ve bunlardan en çok kullanılan yöntem ise Rss Feed yöntemidir. Rss yöntemiyle bir sitelerden uyarı almak için öncelikle bir rss okuyucusu olmanız gerekir. Okuyucu olmak için birçok adres mevcuttur ama benim tavsiyem tüm web masterların da kullandığı bu adrestir. Bu adrese gittikten sonra bir adım daha kalıyor. Takip etmek istediğiniz siteye girip turuncu renkte bir icon arayacaksınız. Rss ikonu genelde turuncu bir renkte olur. Bu ikona tıklayarak Rss adresini kopyalayacaksınız. Bu adresi sitede gerekli bölüme yapıştırın. Böylelikle google reader sayesinde bir sitenin yeni yazılarından , haberlerinden haberdar olacaksınız.

E-Mail Abonelik

Rss abonesi olabileceğiniz gibi email ile de abone olabilirsiniz. Bazı web sitelerinde abone olma bölümüne email adresinizi yazabilir ve böylelikle eposta adresinizden gelen yenilikleri takip edebilirsiniz. İstediğiniz zaman da aboneliğiniz sonlandırabilirsiniz. Böylece email adresinize hiçbir mesaj veya haber gelmeyecektir o siteye ait. Rss kullanımı da böyleydi. Halen daha kullanılan ve tercih edilen bir sistemdir. Eğer takip etmek istediğiniz bir site veya kaynak var ise bu şekilde anında her yeniliklerinden haberdar olabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz