Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Resimlerin İndexlenmesini Engelleme

wordpress bir üst dizin oluşturulamıyor hatası
Bir editör , kişisel blog sahibi ya da bir web master olarak oluşturduğunuz web sitesinin , blog sayfasının resimlerinin google’da çıkmamasını istiyor olabilirsiniz. WordPress kullanan birisi olarak yeni açmış olduğum bir teknoloji portalında bu ihtiyacı hissetmiştim. Sonuç olarak resimlerin indexlenmesini engelleme için header.php de bir düzenleme daha doğrusu ekleme yapmamız gerekiyor. İşin asıl mantığı şudur. Resimler google amca tarafından indexlenmesin derken ; google botlarının bazı dosyaları es geçmesini istediğimizi ifade ediyoruz.Böcekler es geçtiği dosyaları da veritabanına atmayacağından google’da çıkmayacaktır.

Resimlerin Google İndexlenmesini Engelleme

Resimlerin google amca tarafından indexlenmesini engellemek için ufak bir satır kod mevcut.
<meta name="robots" content="noimageindex">
Yukarıdaki kodları header.php ye ekliyoruz. Meta taglarının birinin altına sıkıştırın ve artık resimleriniz google’da çıkmayacaktır.

Bir diğer ihtimal

Resimlerinizi images klasörü altında tuttuğunuzu varsayalım. Ve burada yüzlerce resim olsun. Bu klasöre ait bütün resimleri google Robots.txt dosyamızı editleyerek de google’da indexlenmesini engelleyebiliyoruz. Yani sadece images klasöründeki resimleri engellemek istersek ;
User-agent: *
 Disallow: /images/
İşte bu kadar. Böylece artık bu klasördeki resimler google botları tarafınca es geçilecek ve indexlenmeyecektir.

Resimleri Farklı Dosyalarda Tutuyorsanız

Yani örnek olarak uploads adlı klasörde resimleri tutan bir blogcu olun. Ancak temel resimleriniz de images klasörünüzde olsun. Eğer bu ikisinin birden google’da çıkmasını istiyorsanız şöyle bir değişiklik yapacaksınız.
User-agent: *
Disallow: /images/
Disallow: /uploads/
Bu kodları robots.txt klasörümüzün içerisine yapıştırıyoruz. Bu ek iki yöntem ile ve ilk baştaki meta tagı ile görsellerin google’da çıkmasını engelleyebiliyoruz. İyi çalışmalar…  

Bir Yorum Yaz