Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Php yazı kısaltma fonksiyonu

Php Dizileri Ayırma - Array_slice() Fonksiyonu
Php de kullanılan en güzel ve işe yarar fonksiyonlardan bir tanesi de yazı kısaltma fonksiyonudur. Twitter’de instagram’da ve facebook hatta diğer sosyal medyalarda , ya da fazla uzağa gitmeye gerek yok haber okuduğunuz bir haber sitesinin ana sayfasında haberin belli bir kısmı görünür ve oradan sonrasına bir buton ya da ”devamını oku” yazısı koyulur. Burada işte yazı kısaltma fonksiyonu kullanılır. Aslında bunu direk fonksiyon olarak kullanmak zorunda değiliz ama taktir edersiniz ki en kullanışlı böyle olacaktır. Fonksiyonun aldığı standart parametreler var ve bunlar tahmin de edebileceğiniz gibi kısıtlama parametreleri. Şimdilik fonksiyona geçelim. Normal kullanımlarını da fonksiyondan sonra yazayım.
<?php
function kisaltma($kelime, $str = 10)
{
if (strlen($kelime) > $str)
{
if (function_exists("mb_substr")) $kelime = mb_substr($kelime, 0, $str, "UTF-8").'..';
else $kelime = substr($kelime, 0, $str).'..';
}
return $kelime;
}
// Kullanımı
$Metin = "Bu yazı 75 karakterden sonra kesilecektir ve ardından ise yanında üç nokta gelecektir.";
echo kisaltma($Metin,75);
?>
Bu şekilde bir kullanım gayet doğru ve kullanışlı olacaktır. Kullanımı zaten oldukça basit. Şimdi diğer kullanımlarına bir bakalım.
<?php
$yazi = 'Bu yazı 15 karakterden sonra meftah :)';
$yeniYazi = substr($yazi,0,15);
echo $yeniYazi;
?>
Bu şekilde de kullanabiliriz elbette. Bana kalırsa fonksiyonlu kullanmak daha mantıklı. Kullanım çeşitlerinden iki tanesini gösterdim. Bundan sonrası sadece yazınıza uygulamak olacaktır. Kolay gelsin…

Bir Yorum Yaz