Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Php Sabitler Kullanımı (Define)

Php Dizileri Ayırma - Array_slice() Fonksiyonu
Php’de sürekli değişmesini istemediğimiz bilgileri bu define‘lerde saklarız. Bunlar bize oldukça kolaylık sağlar ve bir sabitin tanımlanıp tanımlanmadığını da kontrol edebiliriz.Define fonksiyonu define() şeklinde tanımlanır ve iki parametre alır.
<?php
define("ogrenci","caliskan");
//Öğrenci adında bir sabit oluşturup değerini ise caliskan olarak belirledi. Artık bunu sayfamızın her yerinde kullanabiliriz.?>
Sabitlerin bir kuralı da şudur : adı üstünde sabit olduğu için değişkenler gibi tanımlanamaz. Başına değişken ($) işareti koyulmaz. Değişkenlerden farklı olarak da karakter kullanımı yapılamaz. Bir define örneği daha vereyim.
<?php
define("telefon","iphone");
echo telefon;
//Telefon sabitimizi ekrana yazdırdığımızda bize iphone çıktısını verecektir.?>

Sabitlerin Kullanım Alanları

Sabitleri genellikle veritabanına site ile ilgili bilgileri kaydetmek için kullanırlar. Veritabanından çekilen site ayarları , kullanıcı adı , şifre gibi bilgileri sürekli çekmemek için sabit’lere atayıp öyle kullanırlar.

Sabitin Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Ederiz

Sabitlerin olup olmadığını kontrol etmek için defined fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyon eğer böyle bir sabit tanımlanmış ise ekrana 1 çıktısını , tanımlı değil ise 0 çıktısını verir. Bir örnek verelim.
<?php
define("spor","futbol");
echo defined(''spor");
//Ekranda 1 çıktısını alırız.?>
Sabitleri de beraber gördük. Bir sonraki makalede görüşmek üzere… İyi çalışmalar.

Bir Yorum Yaz