Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Php ile Önemli Bilgileri Gizleme

Böyle bir başlık atılırsa açıklama elbette gerekiyor. Php ile önemli bilgileri gizlemekten kasıt tc numarası , telefon numarası gibi önemli bilgilerin birer karakter ile invisible edilmesi olayı diyebiliriz. Bilgiler sayfada açıldığında onu gizlemek istiyor isek veya bazı kullanıcılara özel olmasını istiyorsak yapmamız gerekenlere bakalım. Genelde yukarıda bahsi geçtiği gibi tc kimlik numarası ve telefon numarası belki hesap numaraları için kullanılabilir. Fonksiyonun önce normal halini sonra da pratik halini paylaşayım.
function invisible($str, $start, $end){
$after = mb_substr($str, 0, $start, 'utf8');
$repeat = str_repeat('*', $end);
$before = mb_substr($str, ($start + $end), strlen($str), 'utf8');
return $after.$repeat.$before;
}
  Böyle bir fonksiyon ile istediğimiz bilgileri gizleyebiliriz. Kullanımına da bir bakalım. Oldukça kısa bir yöntemi var unutmadan onu da tam altına koyarım.
$tcno = '12312312312';
echo private_str($tcno, 5,7);
  Bu şekilde bir kullanım doğru olacaktır. Tabi fonksiyonu yukarısına eklemeyi unutmamak lazım. Yada dahil ederek kullanılabilir elbette. Bir de bunun basit kullanımını göstermek istiyorum.
$telefon = '05352933232';
echo invisible($telefon, 2, (strlen($telefon) - 4));
  Böyle bir kısa kullanımda söz konusu olabilir. Telefon ve tc numarasının sallama olduğunu söylememe gerek yok sanırım 🙂 Bu sayede kullanıcının dışında kimsenin görmesini istemediğiniz bilgileri php sayesinde gizleyebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim herkese. Kaynak : http://www.erbilen.net/php-ile-onemli-bilgileri-gizlemek/

Bir Yorum Yaz