Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Php Değişkenler

Php Dizileri Ayırma - Array_slice() Fonksiyonu
Php tam olarak değişkenlerden ibarettir ve değişkenler bize fazlasıyla kullanım kolaylığı sağlar. Uzun bir metni $metin değişkenine atayıp sayfanın her yerinde kullanabiliriz. Değişkenlerde kullanım biçimleri vardır. Şöyle ki ;
  • Değişkenler harf,sayı ve alt çizgi (_) dışında tanımlanamaz.
  • Değişkenler sayılar ile kesinlikle başlayamaz. $1.sayi şeklinde bir kullanım söz konusu olamaz. Ancak  $sayi1 şeklinde kullanabiliriz.
  • Aynı şekilde değişken kullanırken büyük küçük harf uyumuna dikkat etmemiz lazım. Php büyük ve küçük harfe karşı dikkatlidir. $sayi değişkeni ile $SaYi değişkeni aynı şeyi ifade etmez.
Bu temel özellikler dikkat ettiğimiz taktirde değişken tanımlaması yapabiliriz demektir. Birkaç değişken örneği verecek olursak ; $sayi1 ,$konu_id , $degisken … Birçok örnek daha verilebilir. Değişkenleri tanımlarken aynı değişkene verilen son değer onun gerçek değeridir. Yani aynı değişkene $sayi1 = 10; dersek ve ardından tekrar $sayi1= 20; dersek bize ekran çıktısı olarak 20 sayısını gösterecektir. Değişkenleri bir kutu olarak düşünebiliriz. Bu kutuya ne koyarsak bize o çıktıyı verecektir. Örneğin bir dolap değişkenimiz olsun ve içinde de gömlek değeri olsun. $dolap = “gömlek”; Şuanda dolapta gömlek var. İçine yeni değerleri virgül ile atayabiliriz. Fakat $dolap = “Pantolon”; yazarsak artık dolapta sadece pantolon vardır. Biraz örneklere bakalım.
<?php
$kategori = "Teknoloji";
echo $kategori;
?>
Burada ekrana kategori değişkenin içerisinde yer alan teknoloji yazısını yazacaktır. Tabi ki birden fazla değişken tanımlaması da yapabiliriz mantıklı olarak. Şöyle ki ;
<?php
$ad = "Kadir";$soyad = "Alp";$eposta = "[email protected]";
echo 'Ad' : .$ad . 'soyad:' . $soyad . 'eposta:' . $eposta;
?>
Bu şekilde kullanırsak ekrana ad : Kadir , Soyad : Alp , Eposta : [email protected] çıktısını verecektir.

Değişkeni Tanımsız Yapmak

Bir diğer ve son konumuz da değişkeni yok etme. Değişkeni öldürmek için “unset” kullanılır. Şöyle ki ;
<?php
$ad = "Serhat";
unset($ad);
?>
Artık $ad isminde bir değişkenimiz yeniden tanımlayana kadar ortadan kalkmış demektir. Değişken kullanımını detaylı bir şekilde gördük.Kullanımları o kadar da zor değil. Şimdilik görüşmek üzere kolay gelsin herkese.

Bir Yorum Yaz