Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Node.js Kurulumu

Node.js kurabileceğiniz toplamda platform olarak önünüzde 3 seçenek var. Aşağıdaki makale de Node.js kurulumunda Windows-Mac OS-Linux ve türevleri için ayrı ayrı anlatım yapılmıştır. Makaledeki anlatım tamamen Yusuf Sezer adlı kişiye aittir. O kadar net bir biçimde basite indirgeyerek anlatmış ki tekrar bir kurulum aşaması hazırlayıp sıfır makale yayımlamak istemedim. 3 farklı platform için de anlatım aşağıda verilmiştir : Node.js Kurulumu (Windows-Mac OS-Linux) Node.js kurulum dosyaları için resmi sitesine şuradan ( nodejs.org ) ulaşabilirsiniz. Resmi sitesine girdiğinizde işletim sisteminize ve işletim sistemi mimarisine göre size kurulum dosyası önerisinde bulunacaktır. Kurulum dosyası, önerilen kurulum dosyası ve beta kurulum dosyası olarak ikiye ayrılıyor. Beta sürümü tam olarak test edilmediğinden dolayı önerilen kurulum dosyasını indirmenizi tavsiye ederim.

Windows için

Windows işletim sisteminde Node.js kurulumu, aşağıdaki gibi klasik kurulum adımlarını takip ederek tamamlanır. Kurulum tamamlandıktan sonra kurulum sonucu için Windows komut istemini (CMD veya PowerShell) çalıştırdıktan sonra
node -v
ya da
node --version
komutlarından birini yazarak Node.js kurulum sonucunu ve Node.js sürümünü görebilirsiniz. Eğer Node.js kurulumunu başarıyla yaptıysanız Windows komut istemi aşağıdaki gibi bir sonuç verecektir.

Mac OS için

Mac OS işletim sistemi, Node.js kurulumu Windows işletim sistemine benzer şekilde gerekli olan kurulum dosyası indirilerek yapılır. Kurulum sonrasında Mac OS terminal ekranına
node -v
veya
node --version
komutları yazılarak kurulumun başarılı olup olmadığı kontrol edilebilir.

Linux ve türevleri için

Debian ve Ubuntu tabanlı linux dağıtımlarında Node.js kurulumu için aşağıdaki komut ile işletim sistemindeki paket bilgilerini güncellemeniz yararlı olacaktır.
sudo apt-get update
İşletim sisteminizde curl paketi yüklü değilse curl paketini yüklemeniz gerekiyor.
sudo apt-get install curl
Curl paketini yükledikten sonra artık kuruluma geçebiliriz. Kurulum için öncelikle kurulum paketini indiriyoruz. (kurulum paketi sürüme göre farklılık gösterir)
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_6.x | sudo -E bash -
Kurulum paketini indirdikten sonra kuruluma başlayabiliriz.
sudo apt-get install -y nodejs
Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kurulumun başarılı olup olmadığını
node -v
veya
node --version
komutları ile kontrol edebilirsiniz. Linux dağıtımlarında Node.js kurulumunun diğer bir yolu Node.js kaynak kodlarını derlemektir. Kurulum için ilk olarak kaynak kodlarını resmi Node.js sitesinden bilgisayarınıza indirin, daha sonra kaynak kodlarını herhangi bir klasöre çıkartın. Derleme işlemi için gerekli olan gcc ve g++ paketlerini aşağıdaki komutları ile yükleyin.
sudo apt-get install gcc
sudo apt-get install g++
Gerekli paketleri indirdikten sonra terminal ile kaynak dosyalarının bulunduğu dizine gelerek sırayla aşağıdaki komutların çalıştırın.
./configure
make
sudo make install
Kurulum sırasında bir hata ile karşılaşacak olursanız işletim sisteminizde yer alan paketleri tekrardan güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Kaynak : http://www.yusufsezer.com.tr/node-js-kurulumu/

Bir Yorum Yaz