Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Molaları Daha Verimli Nasıl Geçirebiliriz ?

Molalar bildiğiniz gibi çalışma esnasında verilen araya denir. Bu ara eğer doğru bir şekilde değerlendirilebilirse bize çok faydası olacaktır. Yaratıcı fikirler ve çalışma azmi aslında molalarda bize gelir ve bu ilhamı aldıktan sonra mantık gerektiren işleri daha sakin ve kaliteli bir kafa ile yapabiliriz. Molalar neden önemlidir ve mola verirken daha verimli hale nasıl getirilebilir gibi ipuçlarına bir değinelim.

Neden Mola Vermeliyiz?

Yaratıcı insanların üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen verilerde göze çarpan bir durum söz konusudur. Toplamda 52 dakika çalışmaya karşın 17 dakikalık bir mola veriliyor. Buna bağlı olarak uzun süre aynı işi mola vermeden yapmak performansımızı düşürdüğü gibi düşünme yeteneğini de olumsuz etkiliyor. Harvard üniversitesinin bir savunduğu bir bilgiye göre de uzun süre hızlı giden bir aracı birden yavaşlatmak sizi hedeften uzaklaştırıyormuş gibi gösterebilir fakat enerjinizin komple bitmesini istemiyorsanız da arada mola vermek şart.

Sık Mola Vermenin  Avantajları Neler?

-Yaratıcılığınız ve üretkenliğiniz artacak. -Vücudunuzun stres seviyesi düşecek. -Çalışma ve başarma isteğiniz geri gelecek.

Mola Verirken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

-Belirli bir mola saatiniz olsun. Planlı bir şekilde mola verin ve zamanın geri gelmeyeceğini unutmayın. -Molaları asla ve asla bilgisayar başında geçirmeyin. -Sadece bir dakika boyunca bilgisayardan ayrı durup tekrar bilgisayarın başına geçmek mola değildir. Böyle bir düşünceniz var ise vazgeçin. Şimdi bu değerli ve yardımcı bilgilerin ardından sizler için hazırladığım “molaları nasıl daha verimli hale getirebiliriz ? ” başlıklı konu için birkaç ipucunu sunmak istiyorum.

1.Yemeğinizi Yiyin

yemek-yemek Verilen uzun molalarda yemek yemek hemen her iş alanının prensibidir diyebiliriz.Yemek esnasında mutluluk hormonunuzda salgılanıyor ve aynı zamanda enerjiniz de artıyor. Unutmamamız gereken bir şey daha var ki bilgisayar başında yemek yemek. Bu durum zevkli gibi görünse de zaten verilen aranın sonunda hemen işe oturmuş gibi olacaksınız. Yemek molasını bilgisayardan daha farklı ortamlarda geçirmelisiniz.

2. Hareket Edin

yuruyus-yapmak Verdiğiniz mola ne kadar olursa olsun hareket etmeye bakın. Hareket ettiğiniz zaman beyindeki kimya düzeni değiştiği için bu hareketler sonucunda daha mutlu ve rahat hissetmemiz mümkün. Molaların doğru değerlendirilmesini istiyorsak hareket etmemiz gerekiyor.  

3. İletişime Geçin

konusmak İletişim verilen molada büyük bir öneme sahip. Eğer sevdiğiniz ve iletişim kurmaktan hoşlandığınız birisi var ise molada onunla irtibata geçin. Bu sayede işle ilgili kafanızı dağıtan bazı soru işaretleri kaybolmuş olacak. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bir sonuca göre ; birbiriyle iletişim halinde olan çalışanlar asosyal çalışan kişilere göre işlerinden daha fazla zevk alıyor.

4. Rutine Bağlamayın!

rutin Günlük rutin şekilde mola vermeyin.Mola vermek ne kadar faydalı olsa da her gün molayı aynı aktiviteler ile değerlendirmek yanlış olabilir.Belki burada ufak bir değişiklik olarak yemeğinizi farklı bir mekanda yiyebilirsiniz veya size kalmış olan farklı değişikliler yapabilirsiniz.

5. Ulaşılabilir Olun

ulasilabilir   Yemek arasına çıktığınızda bilgisayar ve telefonlardan biraz uzak durmalısınız ama bu tüm bildirimlerden habersiz kalmalsınız anlamına gelmiyor. Telefonunuza gelecek bildirimleri arada bir takip etmelisiniz ki şirket için oluşabilecek acil bir durumda zor durumda kalmayın. Bilgisayar bildirimlerinizi telefonda görmek istiyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

6. Kitap Okumayı Tercih Edin

okumak Kitap okumak molalarda yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi. İçinizi rahatlatmak ve dinlenmek için şahane bir fikir. Toplamda 52 dakikalık bir çalışmanın ardından 17 dakikalık molanın 10 dakikasını kitap okumaya ayırırsanız göreceksiniz ki toplamda bir günde bir kitabın 35 sayfasını bitireceksiniz. Hiç yoktan sadece günde 10 dakikanızı kitap okumaya ayırırsanız haftada bir kitap bitirmiş olacaksınız.Verimli bir mola için kitap okumak oldukça önemli hem de kendimizi beyin olarak geliştirmiş olacağız. Toplamda altı ip ucu ile molaları daha verimli hale nasıl getirebiliriz konusunu açıklamaya çalıştım. Tüm yöntemleri olmasa da çoğunu kendim uygularım genellikle. Özellikle bilgisayar başında vakit geçiren insanlar için bilinmesi gereken altın kurallar diyebilirim. Yararlanılan site : wmaraci.com

Bir Yorum Yaz