Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Md5 Şifreleme (Php)

Öncelikle bu şifreleme neye yarar kısaca bahsedeyim. Diyelim bir şifreniz var ve onu bulunmaması için şifrelemeniz gerekiyor. Ya da kullanıcıdan üye formunda bir şifre aldınız. Bu şifreyi veritabanına kaydederken şifrelemeniz oldukça mantıklı olacaktır  ki güvenlik zaafı iki taraf içindeoluşmasın.Yazdığınız bir metinden şifreye kadar her türlü yazıyı şifreleme imkanını php bize sunmaktadır. Fonksiyonun kullanımı oldukça basittir ve en basit şifre olan “123456” bile yaklaşık 30-40 karaktere kadar çıkabiliyor. Bu yöntemle güvenliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Gönderilen bir şifrenin $sifre değişkeni içerisinde olduğunu varsayalım ve işlemlere başlayalım.
$sifre = "123456";
$sifreleme = md5($sifre);
Yukarıda kullanıcıdan gelen şifreyi öncelikle bir değişkene atadık. md5 fonksiyon olduğu için yazıyı direk şifrelemek mümkün değildir , değişkene atamak doğru olacaktır. Görüldüğü gibi bu kullanım bize gelen veriyi şifreleyecektir.
echo $sifreleme;
//Çıktı : e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e şeklinde olacaktır.
Yazarak da sonuca ulaşabiliriz. Bu yazımında sonuna geldik oldukça kullanışlı ve bir o kadar kolay bir fonksiyondur. Ek olarak bunu kendinizde yapabilirsiniz ya da hazır olarak internette bulmak isterseniz http://www.md5.cz/ sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz