Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Keylogger Nedir ? Korunma Yolları

  Keylogger’lar kullanıcının bastığı tuşları kaydederek bilgi çalmaya yarayan casus yazılımlar olarak tanımlanabilir. Son zamanlarda birçok kötü amaçlı insan tarafından ve özellikle kafe sahipleri tarafından kullanılmaya başlandı. Girilen bilgileri bir metin editörüne kaydeder ve bu bilgiler sayesinde ertesi gün uyandığınızda hesabınızdan bir miktar para alınmış olabilir. Hatta şifrenizi bile değiştirip daha kötü yerlerde kullanabilirler. Bunlardan elbette korunmanın yolları mevcut. Bir tane keylogger yazılım olmadığı gibi bir adet korunma yöntemi de yok. Bakalım bu keylogger’lar neler ve nasıl korunabiliriz? Bir sürü keylogger bulunduğu için hepsiyle aynı yöntem ile kurtulamayız. İlk olarak bir keylogger mevcutmu bunu bulmak için Başlat>Çalıştır msconfig yazarak açılan pencereden Başlangıç sekmesinde açılışta çalışan bütün programları görebilirsiniz. Bu sayede keylogger’ları tespit edebilirsiniz. Diğer keylogger’lara ve korunma yollarına bakalım.

Ghost Keylogger

Ghost Keylogger programını çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için synconfigexe dosyasını aratmanız gerekiyor.Bu dosyayı bulduktan sonra durdurmak için uninstallbat dosyasını çalıştırın. Bu sayede Ghost Keylogger’dan kurtuldunuz diyebiliriz.

iOpus Starr

Bu keylogger programınında mevcut olup olmadığını bulmak için windows system klasörünün içinde yer alan starrcmdexe dosyasını bulun.Bu dosya var ise silmek için Başlat>Çalıştır starrcmd  yazın ve çıkan sekmede settings sekmesine girin. Şimdi Advanced Setup tuşuna basarak Uninstall Starr diyerek  kaldırabilirsiniz. Diğer bir yolu ise Başlat>Çalıştır regedit’e gelerek düzen>bul sekmesine gelerek wsysexe ‘yi aratarak çıkan tüm kayıtları silmeniz gerekir. Bu iki yöntem sayesinde iPous Starr keylogger’inden kurtuldunuz diyebiliriz.

Invisible Keylogger Stealth

Bu keylogger’dan kurtulmak için vikxdvxd programının sistemde olup olmadığını aratmanız gerekir.Böyle bir dosya var ise silmek için program ekle/kaldırdan iks adlı programı silmeyi deneyin. Eğer o program yoksa windows’ta systemini dosyasında bulunan “device=vikxdvxd” ve “vikxdlog=c:kitkatkitkat1dat” satırlarını yok edin. Bu yöntemler ile büyük oranda keylogger’lardan kurtulabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise bu üçünden farklı olarak Anti-Keylogeer programını yüklemektir. Birçok kesim bu yöntemleri ve anti-keylogger programını kullanmaktadır. Ek olarak: Ek olarak trojan, backdoor, worm gibi yazılımlardan kurtulmak için girilecek uygulama , oyundan önce bilgisayara bir reset atmak iyi olacaktır. Yukarıdaki yöntemlerden sonra ek olarak bunu da deneyebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz