Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Joomla Nedir ?

Joomla Nedir ? Joomla, tıpkı bir wordpress gibi web sitesi geliştirme yazılımıdır. Yani asp mi php mi sorusunu bunun gibi düşünebilirsiniz. Aynı şeyler yapılıyor fakat desteklenen veritabanları olsun veya yapabilecekleri olsun biraz farklı. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmasının yanı sıra kolay anlaşılabilir bir admin paneline de sahiptir. Tanımlaması  , güçlü siteler ve web uygulamaları geliştirilebilecek ödüllü bir içerik yönetim sistemidir. Şimdiye kadar wordpress kullanan birisi olarak joomla‘yı tavsiye etmiyorum diyemem ama yine de siz wordpress kullanın. Şimdi neler yapılabilir ona bir bakalım.

Joomla ile Neler Yapılabilir ?

Joomla yazılımı ile yapılamayacak pek bir şey yok. Bu yazılımda da e-ticaret , kişisel blog sayfaları ve daha nice profesyonel uygulamalar geliştirilebilir. Birçok marka web site ve uygulamaları joomla alt yapısını kullanmakta ve güvenli projeler meydana getirmekte. Joomla‘nın kendi sitesinde yapılacaklar listesi oluşturulmuş bir bakmakta fayda var. Ben joomla ile neler yapabilirim tam olarak derseniz şuraya bir göz atmanızda fayda var. Ben kısaca bir sıralama yapmak isterim.
  • Kurumsal web siteleri ve portal uygulamaları (Haber portalı, turizm portalı, sağlık portalı…),
  • Çevrimiçi e-ticaret uygulamaları (Alışveriş sitesi, ürün tanıtım sitesi…),
  • Küçük ve orta ölçekli işletme siteleri (Emlak sitesi, otomotiv sitesi, falerici sitesi, marangoz sitesi, hediyelik eşya sitesi…),
  • Dernek ve çeşitli organizasyonlar,
  • Devlet siteleri (Bakanlıklar, kurumlar, valilik siteleri, kaymakamlık siteleri, belediye siteleri),
  • İşletme içi ve işletmeler arası kapalı ağ uygulamaları,
  • Okul siteleri (İlkokul, ortaokul, lise, üniversite, kolej, anaokulu),
  • Dînî kurumlara ait siteler (müftülük, Kur’an kursu, camiler),
  • Kişisel ve gurup sunumlarının yapıldığı siteler,
  • Dergi, gazete, çeşitli e-yayınlar ve haber siteleri …

Joomla ile Şimdiye Kadar Neler Yapıldı ?

Joomla sayesinde birçok  profesyonel web sitesi meydana getirildi. Bunların örneklerine yine şu adresten bakabilirsiniz. Tıpkı wordpress gibi her sektöre uygun tema ve eklentileri mevcut.Dilediğiniz gibi kaynak kodlarıyla oynayabilir ve ciddi anlamda projeler yaratabilirsiniz.Yapılmış olan sitelere bakmanızı tavsiye ederim.

Bitiş

Bitiş olarak şunları söylemek istiyorum ki eğer illa da joomla demiyorsanız wordpress seçmelisiniz. Her geçen gün güncelleme yapılıyor ve oldukça da hızlı. Geliştirilemeyecek neredeyse hiçbir sistem yok.Tema yazması da o kadar zor değil kendimden biliyorum. Daha basit bir paneli var ve daha güvenilir. Joomla kullanacaksanız wordpress’e de bir göz atmanızda fayda var. Sonuç olarak ben halen wordpress’te ısrar ediyorum ve sitemi bunun üzerine kurdum. Yok ben illa joomla kuracağım derseniz de iyi çalışmalar dilerim o zaman. 🙂

Bir Yorum Yaz