Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

İçerik Dağıtım Sistemi (CDN) Nedir ?

CDN , ziyaretçi sayısı fazla olan siteler için büyük önem arz eden bir içerik dağıtım teknolojisidir. Kullanıcı memnuniyetinin önemi oldukça fazla olduğundan CDN kullanımı da o kadar yaygınlaşmıştır. Siteniz eğer global kullanıcıya sahipse yani farklı ülkelerden binlerce kullanıcıya hitap ediyorsanız CDN kullanmak mantıklı olacaktır. Farklı ülkelerden siteyi indekseleyen bir kullanıcı ile Türkiye’den giren bir kullanıcı aynı kaliteyi görmeyecektir. Ne kadar hosting  firmanız iyi olursa olsun bu durum sorun yaratacaktır. İki ülke arasında mesafe oldukça fazla olduğu için ping oluşmasına ve site arası gezintide yavaşlığa sebep olacaktır. Bu durumun çözümüne gelecek olursak , dosyalarınızı farklı lokasyona sahip sunuculara atarsanız kullanıcıya en yakın sunucudan bağlantı sağlanacaktır. Böylece rahatlıkla iki ülkedeki insan da aynı kalitede sitede gezebilecektir.

İçerik Dağıtım Sistemi (CDN) Avantajları

  • Siteye giren kullanıcı daha kaliteli bir gezinti yaptığından dolayı sizden memnun kalacak ve elbette bu durum ziyaretçi sayınızı da arttıracaktır.
  • Google yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre , siteler hızlara göre puanlamaya tabii tutulmaya başlandı. Bu  durumun sonucu olarak CDN büyük ilgi görmeye başladı. Sadece google’de değil , diğer arama motorları da puanlamayı buna göre yapmakta. Bu noktada tüm arama motorlarından en iyi puanı siz alacaksınız.
  • Bu işlem o kadar da zor değil üstelik , hosting firmanız ile iletişime geçerek değişiklik yapmanız gerekiyor. Siteadi.com yerine cdn.siteadi.com gibi bir değişiklik söz konusu olacaktır.
  • Zira bir film veya video siteniz var ise cdn’siz bir kullanım oldukça zorluk çıkaracak ve sitenizin sürekli kasmasına sebep olacaktır. CDN kullanarak bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz zira video çözünürlükleri oldukça düşük olacaktır.
CDN kullanımına başlamak için yalnızca istemeniz yeterlidir. Global bir kullanıcı kitlesine sahip değilseniz kullanmanız pek doğru değil fakat isterseniz sizin yararınıza olacaktır. Tek zararınız bütçe kaybı olacaktır. Eğer sayfanız yavaş ise ve bu durumda bile kullanıcının geleceğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Kullanıcılar her zaman hızlı siteyi severler. Tüm arama motorları da sitenizin hızına göre sıralama ve puanlama yaptığından üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır.Tabii ki böylece tıklanma sayınızda artacak ve haliyle kazancınız da katlanacaktır. CDN kullanımından ve öneminden bahsettik. Kullanmak her haliyle kullanıcıya ve ziyaretçilerine fayda sağlayacaktır. Biraz bütçe ayırarak en yakın zamanda hosting firmanız ile iletişime geçin.

Bir Yorum Yaz