Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

HTML Autocomplete Özelliği

htmlautocomplete
Html de bir form oluşturulduğunda bu sayfaya daha sonra birkaç kez giriş yapıldığı taktirde veriler otomatik olarak doldurulmaya başlar.Text, search, url, tel, email, password gibi bölümler çerezler sayesinde bu alanlara girilir. İki taraftanda bakacak olursak , bunu facebook hesabınıza girerken lehinize ; yazdığınız bir formda kullanıcının bilgilerini güncelleme noktasında aleyhinize olacağını da anlayabilirsiniz. Kendi yazdığım bir scriptten örnek verecek olursam ; Kullanıcı kendi profil sayfasına sürekli aynı hesaptan giriş yaptığı için , bazı alanlar otomatik doluyor. Kullanıcının profil güncelleme sayfasına değerler value olarak veritabanından geldiği için güncelleme butonuna bastığı anda istemediği bir şifre ya da eposta kaydedebilir.Bu da verilerin kaybolmasına haliyle güvenlik sorunlarına neden olabilir.Bu ve bunun gibi durumları sebebi her ne olursa olsun ortadan kaldırmak adına HTML Autocomplete Özelliği kullanmakta fayda var.

Kullanımı

<form action="" method="post">
  İsim: <input type="text" name="fisim"><br>
  Soyisim: <input type="text" name="fsisim"><br>
  E-posta: <input type="email" name="eposta" autocomplete="off"><br>
  <input type="submit" value="gonder"><br>
</form>
Yukarıda gördüğünüz gibi autocomplete=”off” kısmı bizim işimizi görüyor. Off yapılma sebebi alanların dolmasını istemediğimiz anlamına geliyor. Haliyle autocomplete=”on” yapınca da otomatik dolmasına izin veriyoruz.

Hangi Tarayıcılar Destekliyor ?

<input> autocomplete=”off | on” özelliğini popüler bütün tarayıcılar desteklemektedir. Not: Autocomplete özelliği; type özelliği text, search, url, tel, email, password, datepickers, range ve color değerleriyle çalışmaktadır.

HTML 4.01 ve HTML5 Farkları

Autocomplete özelliği HTML5 sürümü ile kullanıma açılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. on: Varsayılan. Otomatik tamamlamanın açık olduğunu belirtir. (etkin) of: Otomatik tamamlamanın kapalı olduğunu belirtir. (etkin değil)

Bir Yorum Yaz