Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Haber Sitesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

haber-sitesinde-yapilmamasi-gerekenler
Günümüzde birçok kişi sadece içerik üreterek para kazanabileceği , girişimde bulunabileceği bir sistem arıyor. İçerik üretimi ile gelir elde edilebilecek en popüler sistem ise haber siteleri.Tamamen güncel içerik elde ediliyor ve arama motorları tarafından ilk tercih edilen sistemler denebilir. Bir haber sitesi kurmak için günümüzde ücretsiz scriptler de işimizi görebilir , ücretli profesyonel temalar da. Haliyle bu kadar kolay elde edilebilen bir sistemden olumlu sonuç alabilmek için dikkat etmemiz , yapmamız gereken önemli detaylar var.Tabi aynı şekilde dikkat edip kaçınmamız gereken şeyler de.

Yetersiz Ekip Arkadaşı

Evet ilk bakışta hak veriyorsunuz değil mi. Yeterli düzeyde ekip arkadaşına sahip olmazsanız bir haber sitesi açmanız çok zor hatta imkansız. Bir haber sitesi her gün onlarca haberi içerisinde güncel olarak barındıran bir mecra gibidir. Yeni ne varsa , bilgi sahibi olan editör konuyu kendince allayıp pullayıp profesyonel bir şekilde okuyucuya aktarır. Burada ekip sayısını ve özellikleri baz alalım. Bir ekipte sadece 2 yada 3 kişi bir haber sitesinin içerik kısmını yönetemez.Yani her gün onlarca haber çıkıyor yüzlerce olay yaşanıyor ve inanın bunu yapabilmeniz hayalden de öte. Ancak en az 5 kişilik bir ekibiniz var ise çok kolay olmasa da haber sitesi yapabilirsiniz demektir. Diğer konu ise nitelik. Editör arkadaşlar eğer yazı yazacakları konuda bilgi sahibi değilse bu iş gerçekten yürümez. Kültür-Sanat dalında iyi olmayan birisine bu konuda makale yazdırmanız zor olacağı gibi ortaya kaliteli bir şey de çıkmaz. Kim hangi konuda daha iyi ve bilgili ise o konudaki makaleleri üstlenir. Ek olarak elbette kimse doğduğunda bir şeyleri biliyor vaziyette değildi.Sürekli gelişime açık olun ve hemen her konuda bilgi sahibi olmaya çalışın. Bir diğer konu ise bunlardan farklı ama bir o kadar önemli bir konu.İçeriği üretecek editör arkadaşınız ya da siz özel yazılar üretmelisiniz. Haberi olduğu gibi salt şekilde sunmak ziyaretçinizde kötü bir izlenim bırakabilir. O yazıyı haberi merakla bekleyen bir ziyaretçi okuduğunda anlamalı ve böylece siteniz hakkında pozitif düşünmeye başlamalı.

Güncellik Önemlidir

Haber sitelerinin en önemli özelliği güncel olmalarıdır. Son dakikada yaşanan bütün olayları günümüzde gireceğiniz kaliteli bir haber sitesinde en başta görebilirsiniz. Özgün, detaylandırılmış ve doğru bilgi direkt olarak karşınıza çıkar. Ancak siz bunun tam tersi geçmiş haftanın yazısını en başa tutturursanız yani güncellikten uzak kalırsanız kullanıcı sizin sitenizin güncel olmadığını ve haliyle güvenilir de olmadığınızı düşünerek bir daha ziyaret etmeyi düşünmez. Bu sebeple iştahlı bir şekilde haber sitesi kurup yarı yolda kalmamak için ekip arkadaşlarınızı yeterli sayıda tuttuktan sonra içerikleri de devamlı olarak girmelisiniz.

İçerikleriniz Özgün Olmalı

Bu aslında hemen her web sitesi için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Ancak haber sitesi için ayrı bir önem kazanıyor.İçeriklerin özgün olmaması demek , diğer sitelerden kopyalayıp kendi sayfanızda paylaşmanız demek. Haliyle burada en kötü ihtimalle diğer sitelerin sizleri şikayet etmesine yol açacaktır. Kopya içerik arama motorları tarafından da pek dikkate alınmadığı için sıralamada pek üstlerde çıkamayacağınız gibi yediğiniz şikayet de yanında cabası olacaktır.

Responsive (Mobil Uyumlu) Tasarım Olmaması

Günümüzde artık bütün ziyaretçiler neredeyse mobil’den sitelere giriş yapıyorlar. Google’da bir arama yaptığınızda zaten bunu rahatlıkla sonuçların alt kısmında görebilirsiniz. Bir haber sitesinin mobil uyumlu yani responsive olmaması çok büyük bir kayıptır. Bildiğiniz gibi mobil uyumluluk testi aracı var. Buradan web sitenizin analizini yaptırın ve arama motorları tarafından daha yüksek bir not alarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunun. Haber sitenizin neden responsive olması gerektiğini , responsive olmayan bir web sitesinde ziyaretçi gibi gezerek rahatlıkla anlayabilirsiniz.Dolaşımın sıfıra indiği bir siteyi ne arama motorları ne de kullanıcılar dikkate alırlar.

Çok Fazla Reklam Bulundurmayın

Reklamlar günümüzde dijital ortamda olduğu gibi reel hayatta da para kazanma noktasında bir numaralı etkendir. Hele ki haber siteleri güncel oldukları için kısa sürede ziyaretçi sayılarını arttırırlar. Evet reklam bulundurmak ve reklamdan para kazanmak herkes gibi sizin de hakkınız fakat kullanıcıyı sıkmamak gerekiyor.Özellikle de Popup reklamlar kullanıcıların en nefret ettiği reklamlardır. Elbette reklam sunacak , böylece para kazanacaksınız ancak bunu yaparken de sitenizi reklam ile doldurmamalısınız. Unutmayın ki , kullanıcı görmek isterse sayfanızdaki reklamları kolaylıkla görebilir , gözüne sokmanıza gerek yok. Diğer bir konu ise tanıtım yazıları.Tanıtım yazısı almak size gelir sağlar ve önemlidir de.Ancak siteye haber okumak , bilgi edinmek için giren , bu sebeple de vaktini buraya ayıran bir ziyaretçinin sürekli tanıtım yazıları ile karşılaşması hiçte hoş bir durum değil. Unutmayın , ziyaretçi sizden memnun kalmazsa google’da sizden memnun kalmaz.

Sosyal Medya ile İlgilenilmemesi

Sosyal medya artık bütün ziyaretçilerin gelişmeleri takip ettiği birincil ortam diyebiliriz. Doğal olarak sizler eğer haber sitenizi güncel tutmak , yeterli takipçi memnuniyetine sahip olmak istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmalı , organik , kullanıcının seveceği şeyler paylaşmalısınız. Sadece sitenizde yayımladığınız haberler onları tatmin etmeye yetmez. Pasif bir sosyal medya kullanımı ziyaretçilerin kaçmasına sebep olabilir.Bu noktada önemli olan şey ise onlar için özel hazırladığınız resimler ,videolar , belki de kısacık haber niteliğindeki yazılar. Haber başlığını atıp devamını bir link ile yönlendirmeniz onların sitenize girme oranlarını azaltabilir. Sonuç olarak sosyal medya ile ilgilenilmemesi büyük sorunlara yol açabilir. Ziyaretçilerinizi memnun edecek , içeriklerinden daha farklı kaliteli paylaşımlar yapın.

SEO Yapılmaması

Seo bir web sitesi için olmazsa olmazdır. Yani en azından sitenizin bir işe yaramasını , size kazandırmasını , müşteri memnuniyetini sağlamasını istiyorsanız. Özellikle de böylesine içerik önemi yüksek sitelerde yani haber sitelerinde daha büyük bir önem kazanıyor seo. Günümüzdeki haber siteleri etiket sistemleri , başlık uzunlukları , resim optimizasyonları gibi faktörlere uymuyorlar. Ek olarak seo sizleri arama motorlarında üst sıralara çıkaracaktır. Bunun anlamı ise daha fazla kullanıcı , popülarite ve daha fazla gelir demek. Sitenizin gözle görüşür bir artış yaşaması ve size her anlamda kazandırması için mutlaka seo optimizasyonunu yapın.

Google News Kaydı Yapılmaması

Google’nin arama özelliğinden faydalanabileceğiniz gibi haber siteleri için de büyük bir öneme sahip olan Google News’ten de faydalanmalısınız. Tam olarak haber siteleri için sunduğu hizmet olan Google News  , bu sitelerden alacağı bilgileri derler , güncel olan bilgileri listeler ve onlar için ciddi anlamda ziyaretçi desteği sağlar. Konumuz google ise memnuniyet ön planda olmalı. Böyle bir nimetten yararlanmak için ise en başta bahsi geçen ekip çalışmasını ciddi anlamda sağlamanız gerekir. Güncel yazılar , organik içerikler , ziyaretçi dostu makaleler , sosyal medyadaki varlığınız gibi detaylar Google News kaydınız için gerekli olan kriterleri oluşturacaktır. Böylece kaydı yaptıktan sonra daha iyi bir haber sitesine sahip olacaksınız.

Özetleyelim

Özet olarak bir haber sitesi açabilmek için yukarıda bahsi geçen konular eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Konu haber sitesi olunca güncel olmak , kalite , sosyal medya , seo , ekip çalışması gibi kavramlar işin içine giriyor ve epey de zahmetli. Sonuç olarak siz bu haber sitesini kurarak büyük miktarda gelir elde etmek istiyorsanız katlanacağınız çok şey var. Elbette bunun sonucunda yüzünüzü güldürecek gelişmeler de yaşanacaktır.

Bir Yorum Yaz