Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Google News Başarı İpuçları

Google News kayıtlı bir haber siteniz var ise bu makale tam size göre.Öncelikle burada yayınlanan ipuçlarının birebir Google tarafından verildiğini göz önüne alarak okumaya devam etmelisiniz. Artık dijital dünyanın bize sunduklarıyla yetinmeyip çok daha fazlasını yapmak istiyoruz böylece yeni yılda artık Google News‘den en iyi şekilde yararlanmak bu anlamda iyi bir adım olabilir.Yakın zaman önce Google ,  Merkezi Webmaster Blog’unda yayıncılarını bilgilendiren bir blog yazısı paylaştı. Şimdi sıra, Google’ın News yayıncıları için yeni yılda ve gelecek yıllarda kullanabileceği başarıya ulaşmaları için gerekli ipuçları ve önemli noktalarda:

Genel İpucu

Google’ın ilk ipucu yayıncıları Haberler Yayıncısı Yardım sayfasına yönlendiriyor. Google, tüm yayıncıların bu bölümü incelemelerinin gerekliliğine vurgu yapıp, içerik ve teknik detaylar sayfasına da kesinlikle göz atmalarını tavsiye ediyor.

Başlıklar ve tarihler

Temiz başlıklar sunulmalı: Google News, yayınladığınız bir sayfanın başlığını ele alacağı zaman sayfa içerisinde yer alan HTML başlık etiketi de dahil birçok sinyali göz önünde bulunduruyor. İçeriklerde yer alan en anlamlı ve tabi ki clickbait’den uzak başlıkların kullanılmasının sizin için faydalı olacağını düşünüyor. Daha fazla bilgi için: Google’ın başlıklarla ilgili ipucu sayfası ziyaret edilebilir. Doğru ve tam saat/tarih sunulmalı: Bu öneride AMP kullansanız da kullanmasanızda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Google News, sizin içeriğinize ait tarih ve saat belirlemesi yaparken birçok detayı göz önünde bulundurur. Genel olarak tarih ve saat bilgileri başlık ile içerik arasında bulunmalı.Ek olarak DataPublished yani yayınlanma tarihi ve DataModified yani güncellenme tarihi yapılandırmalarını kullanmanız da tavsiye edilmekte. Otomatik içeriğe dikkat edin: Google News , aslında bu öneriyi yeni yapmıyor. İçeriğinizi özel kılan bir şeyler olmalı.Yani bir içeriğe değer katabilmeniz ve yayına öyle almanız gerekiyor. Yeni bilgiler eklenmeli ,nedensiz yere güncelleme yapılmamalı ve aynı zamanda da yepyeni bir içerik gibi sunulmalı ki bu da yayıncılar için biraz sıkıntı çıkarabilir. Ek olarak, ufak bazı eklemeler yapmak yani zaten var olan bir içeriği sanki yeni bir içerikmiş gibi yayına almak, eski içeriğin URL bilgisini yeni içeriğe yönlendirme durumu da Google News için kurallara aykırıdır.

Kopya İçerikten Kaçının

Bu aslında bilindik bir ipucu. Geçmiş yıllarda da aynı uyarıyı yapmıştı. Olay oldukça net. Google News hiçbir zaman kopya içeriği , orijinal içerikten daha üst kısımda sıralamaya sokmaz. Yani kopya bir içeriği yayına aldığınızda asla ve asla kopya çektiğiniz web sitesinden daha ön planda olamayacaksınız. Kopyalanan içeriğin belli başlı kısımlarının yeniden yazılması da , tamamının yeniden yazılması da size başarı getirmeyecek. Eğer Google haber havuzunu kullanıyorsanız Canonical özelliğinden faydalanmanız, orijinal içeriğin kaynağını belirtmeniz de sizin için iyi olacaktır.

Şeffaflık önemli

Okuyucular sizin sitenizde bir haberi okurken şeffaflık görebilmeliler.Yani yeni dönemde artık Google News, okurların sitede yayınlanan makalenin kime ait olduğunu rahatlıkla görebilmeli. Buna ek olarak iletişim kurabilmesi için de iletişim bilgilerinin açıkça sunulmuş olması gerekiyor.

Ek İpuçları

Google News , içeriklerinizle ilgili olarak son aşamada 3 ipucu daha sunuyor: Link ağlarından uzak durun: Normalde size maddi açıdan katkı sağlayan bir detay olsa da google news bu konuda uyarıyı açıkça yapıyor. Algoritmasını manipüle edecek herhangi bir faaliyette bulunmamanız önemli.Tanıtım yazıları ve link alışverişleri yapmak ,ücretli link almak normalde sizin için faydalı olsa da Google bu durumdan kaçınmanız için yayıncılarını uyarıyor. Yapılandırılmış veriyi kullanın: Haberlerin kullanıcıya interaktif bir şekilde sunulması için Google yapılandırılmış veriye oldukça önem veriyor. AMP yerine başka yapılandırılmış veri seçeneklerinin kullanılarak, içeriklerin zengin sonuçlar şeklinde okurlara aktarılmasını tavsiye ediyor. HTTPS olmazsa olmazınız: HTTPS konusu oldukça önemli. İlk devrimi zaten yine Google yapmıştı ve News yayıncıları için de aynı hassasiyeti gösteriyor. Haber sitenizdeki tüm sayfalarınızı HTTPS protokolüne taşımanızı öneriyor. Ek olarak sayfanızın güvenliğini arttıracak diğer ipuçlarını da dikkat etmelisiniz. Daha fazla bilgi içinhttps://webmasters.googleblog.com/2019/01/ways-to-succeed-in-google-news.html bağlantısına tıklayarak Google’ın yayınlamış olduğu makaleyi ingilizce olarak okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz