Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Google Adsense Nedir ?

google-adsense-nedir?
Google Adsense , web sitelerinin gelir elde etmeleri için google’nin sunduğu bir reklamcılık hizmetidir diyebiliriz. Başvuruyu ücretsiz bir şekilde  bu adresten başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz eğer onaylanırsa yani web sayfanız reklam için şartları karşılıyorsa siz de artık adsense sayesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Birçok popüler web siteleri bile bu sistemi kullanarak gelirini elde ediyor , tıpkı on binlerce web site sahibi gibi.

Nasıl Çalışır ?

Üyelik başvurunuz onaylandıktan sonra artık reklamı sitenizin neresine koyacağınıza hesap ayarlarından karar veriyorsunuz. Bu kısımda birkaç tercih yapmanız gerekiyor ve bunları da yaptıktan sonra bize bir reklam kodu geliyor. Bu reklam kaynak kodumuzda ilgili yere yapıştırıyoruz. Artık birkaç dakika içerisinde (2-3 dakika) sayfamızda ilgili reklam yayımlanacaktır.

Reklamlar Neye Göre Çıkar ?

Reklamların da elbette bir mantığı vardır. Bir pastahane şirketi iseniz reklamınız da ona göre çıkacaktır. Bu bilgiye ulaşmak için google’nin örümcekleri her saniye sitenizi indeksler ve içeriğinizin ne olduğunu bulur. Reklamlar bu tespitten sonra sitenizde yayımlanır. Sonuçta yazılımla ilgili bir sitede pastahane reklamı çıkması çok da fayda sağlamaz. Bunun bize asıl faydası ise tıklanma ile olacaktır. Bu tıklanmanın artması da elbette hem yayımcı hem de google’nin gelirini arttırmasına neden oluyor.

Nasıl Para Kazanılır ?

Sitenizde yayımlanan reklamlara tıklama başı örneğin 1 lira para alınıyorsa bunun misal 75 kuruşu reklam verene , 25 kuruşu ise google’ye gider. Tabi bu gelir verilen reklama ve rekabet edilen sektöre göre değişmektedir.  Eğer rekabeti fazla olan bir sektörden reklam alırsanız tıklama başı para fazla gelecektir ve haliyle sizinde gelirinizi kat be kat artacaktır. Sonuçta dünyanın en ünlü ve popüler siteleri bile adsense ile para kazanıyor. Bu kazanç için epey bir emek sarf edilmiştir şüphesiz. Zaten dünyanın en iyi sitelerinden birisi olmak kolay değil.

Neden Adsense Kullanılmalı ?

Adsense kullanımının tavsiye edilmesinin en büyük sebebi elbette arkasında olan google firmasıdır. Eğer bir hile yapmazsanız paranız düzenli olarak hesabınıza yatacaktır. Büyük bir siteniz de olabilir , günde yüz kişini ziyaret ettiği bir blog sayfası da olabilir. Günlük 100 hitiniz var ise günde  yaklaşık 7 lira gibi bir para kazanabiliyorsunuz. Ayda 200 liranın üzerinde bir gelir elde edebiliyorsunuz ki bu mebla ufak çaplı bir site için oldukça iyi.

Bir Yorum Yaz