Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

E- Ticaret Nedir ?

Kısaca tanımlamak gerekirse internet üzerinden yapılan alışverişlere denir. Birçok yolu mevcuttur ve bu e-ticaret sayesinde binlerce firma gelirlerini arttırmışlardır. Bir ofis veya şirket kurmaya bile gerek kalmadan internetten satış yapabilmemizi sağlayan e-ticaret için elbette birkaç olmazsa olmaz mevcut. Misal müşteri ile alış verişin yapılabileceği bir banka aracısı olmadan bu iş imkansızdır. Ticaretin sanal versiyonu şeklinde bir tanımlama söz konusudur ve genel tanımda aslında böyledir. Gerçek mağazanız için de bir sistem kurdurabileceğiniz gibi sanal ortamda açacağınız mağaza ile de gelir elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Süreci

 • Alış-verişi yapacak iki firma birbirleri hakkında kısa da olsa bilgi sahibi olur ,
 • Firmalar sanal ortamda bir araya gelir ,
 • Alış-verişten sonra ödeme sürecine gidilir,
 • Gerekli şartlar ve anlaşmalar sağlandıktan sonra iki tarafta istediğini alır. Kimi bir ürününü satar kimi ise yeni bir ürün elde eder. Bu teslim edilen ürünün bakımı ve satış sonrası desteği de olur.

E-Ticaret İle Neler Satılabilir ?

E-Ticaret ile neler alınıp satılamaz ki ? diye sorsak daha iyi olabilirdi. E-Ticaret sayesinde her sektör ve her şirket alışveriş yapabilir. İsterseniz bir dükkanınız bile olmasın fark etmez , sanal bir mağaza ile büyük miktarda gelir elde edebilirsiniz. Biraz yatırım ve reklam ile kendinizi müşterilerinize tanıtıp parayı kazanmaya bakın. Müşteriye ürünleri nasıl pazarladığınız da önemli elbette. Mümkünse, kampanyalar ve müşterinin hoşuna gidecek değişiklikler ile daha fazla gelir ve müşteri elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Yapabilmek için…

 • E-Ticaret yapabilmek için malumunuz bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyacınız var.
 • Buna ek olarak ürünleri satabileceğiniz bir sanal ya da gerçek mağazanız olması lazım. Ürünü satabilmek için ürün satışı imkanını sunan bir sistem tabi ki.
 • Parayı elden almayacağınız için internet üzerinden sanal bir alışveriş sistemine ihtiyacınız var. Banka hesapları da büyük öneme sahip tabi ki.
 • Sağlam bir ürün pazarlama stratejisi en önemlisi.

E-Ticaret ve Ticaret Kıyaslaması

Bu ikiliyi karşılaştıracak olursak eğer gözle görülür bir fark ile e-ticaret önde gidiyor. Zira alışverişi yapmak için yalnızca birkaç tık gerekiyor. Normalde alınacak bir ayakkabı veya daha ciddi bakacak olursak büyük firmalar için ürünün alınması epey çaba gerektirecekti. Haftalar veya günler süren alışveriş serüvenini e-ticaret neredeyse en az zaman kaybıyla kapatmamızı sağlıyor. Müşteriyi bilgilendirmek için veya bir arıza tespiti için bile olsa internet üzerinden yapılan her alışveriş bizim yararımızadır.

E-Ticaretin Faydaları

 • E-ticaret sayesinde müşterilerinize 7/24 hizmet verebilir , şikayetlerini veya siparişlerini her an alabilirsiniz.
 • Veri aktarım hızı saniyeler sürdüğünden zaman kazancınız maksimum seviyeye çıkar.
 • Maddi yük azaltılabilir (Fax , Telefon…)
 • Müşteriler, firmalar arasındaki rekabet sebebiyle aradığı ürünü en ucuz fiyata sağlam bir şekilde edinebilir.
 • Aranan ürünün stok sayıları sanal ortamda görüldüğü için iki taraf için de hayal kırıklığı oluşturmaz.
Bunlar ve bunlar gibi bir sürü faydaları vardır. Sadece satıcı için değil müşteri için de birçok kolaylık sağlar. Oturduğu yerden ürün alabilmek veya ürünü değiştirmek saniyelerini almıyor neredeyse. Satışlarını kat kat arttırmak isteyen üretici ve istediği ürünü kolay , güvenli ve hızlı bir şekilde almak isteyen bir tüketici iseniz e-ticaret tam sizler için.

Bir Yorum Yaz