Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Backlink Nedir ?

Üst sırada yer alan ve yer alamaya çalışan siteler için olmazsa olmazlardan biri olan backlink konusuna bir değinelim. Backlink verirken yapılan yanlışlara ve neler yapmamız gerektiğine bir bakalım. Backlink , “gerilink” anlamna gelir ve seo açısından vazgeçilemez birçalışmadır. X sitesinden Y sitesine bir backlink verilmişse eğer bu arama motorlarının gözünde bir referanstır diyebiliriz. Sizin sitenize diğer kullanıcıların girmesi için size bir nevi kefil olurbacklink verdiğiniz site. Sitenizin üst sıralara çıkması ve böylece de kullanıcı çekmek için gerekli olup kesinlikle titiz,özgün bir çalışma gerektirir. Backlink almak veya vermek için tanıtım yazısı alınır veya satılır. Eğer tanıtım yazısı verecekseniz bir siteye , o sitenin özgün içerikten meydana gelmesi ve linkin kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Süreli alınan linkler bir süre sonra ortadan kalkacağı için sitenizi eskisinden daha aşağı seviyelere çekebilir.Uygun kelimelerden oluşan ve sitenizi anlatan bir özgün makale yayımlatarak backlink‘i sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz.

Hangi sitelere verilmeli

Backlink vereceğiniz site kendi sitenizle aynı sektörde ise bu bir avantajdır sizin için. Bunun anlamı , rakip firmanın size kefil olması ve referans  göstermesi anlamına gelir. Günümüzde iki yemek firmasının böyle bir şey yaptığınız düşünürseniz ne kadar faydalı olduğunu anlayabilirsiniz. Arama motorları backlink olayına şu mantıkla bakar : eğer X,Y,Z,W siteleri sizin sitenizin linkini verirse sizin kaliteli ve güvenilir bir site olduğunuz anlamına gelir. Bu da şahane bir durum öyle değil mi ? Sitenize verilen link sizin pagerank‘ınızın yükselmesini sağlayacaktır. Siz de bu mantıkla giderek pagerank‘ı yüksek olan bir siteden link almalısınız. Bir siteden 50 adet link almak yerine 5 farklı siteden 10 link almak daha mantıklı ve faydalıdır. Hatta bunu 50 farklı siteye 50 farklı yazı ile link verirseniz daha mükemmel olur.

Genel anlamda Backlink

Genel anlamda backlink nedir diye bahsedecek olursam günlük yaşamdan örnek vermek isterim. Yeni bir şehirde yeni bir mahallede giyim firması açtığınızı düşünün. Orada yenisiniz ve tanınmıyorsunuz. Orada popüler olan ve kazancı fazla olan diğer firmalar sizin için müşterilerine referans oluyor. Bu durum müşterilerin size güvenmesini ve kazancınızın daha da artmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak backlink verecek sitelerin veya backlink vereceğiniz sitelerin tanınmış ve sıralaması iyi olan siteler olmasına dikkat edin.

Bir Yorum Yaz