Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

App Store Optimizasyonu (ASO)

App store optimizasyonu (ASO)  kısaca mobil seo anlamına gelmektedir. ASO ile mobil uygulamaların daha fazla indirilmesini sağlamak için doğal yollarla kullanıcı sağlamamıza yarar. Mobile Seo‘nun kurallarını da app store ve google play gibi uygulama mağazaları belirlemektedir.

App Store Optimizasyonu Avantajları Nelerdir ?

İnsanların uygulamaları arama yaparak %63 oranında erişmesine imkan tanımaktadır. Mobil ve uygulama kullanımı sayısını her geçen gün arttırmaktadır. ASO‘nun en büyük faydası ise gittikçe artan kullanıcı sayısıdır.Kullanıcı sayınız arttıkça rakiplerinize fark atacak ve daha fazla indirme olacaktır. Bu da doğrudan kazancınızı etkileyecek ve geliriniz büyük ölçüde artacaktır. aso-1

App Store SEO Nasıl Yapılır ?

Uygulama isminiz  :Uygulama ismi akılda kalıcı olmalıdır. Uygun kelimeler ile uygulamayı anlatan bir uygulama ismi bulunmalıdır. Arama yapılabilecek ana kelimelerden oluşmalıdır. Biraz tahmin edebilir ya da bir kullanıcı olsam nasıl aratırdım diye düşünerek isim bulunmalıdır. İkon ve Ekran Görüntüleri : İkonlar özel seçilmelidir ve göze çarpmalıdır. Gerçekten kullanıcıyı doğrudan etkilediği için tekrar girme oranı artacaktır. En dikkat çeken fotoğraf en başta olmalıdır ve hem yatay hem de dikey dönüşüm sağlanmalıdır. Bu durum tekrar girme oranını büyük ölçüde arttırmaktadır. Çoklu dil desteği : Dünyada %3 Türkçe , %20 ise ingilizce konuşmakta. Yerel dile yönelik aramalarda yer almaya bakın. Bu durum ön sıralarda çıkma şansınızı artırır. Uygulama boyutu: Appstore için 50mb üzeri uygulamalarda wireless şart olduğu için boyuta dikkat etmeyen kullanıcılar indirme işleminden vazgeçebilir. Bu durumda sizi yine olumsuz yönde etkiler ve kaldırılma oranı artar. Dikkat Edilmesi Gerekenler : Bloglar ve haber sayfalarını kullanmakta fayda var. Ayrıca sosyal medyanın yanı sıra ücretsiz trafik ve Retention kullanın. Uygulamaya ait bir web sitesi de uygulamanız için artı sağlayacaktır.

On – Metadata

 1. Uygulama Başlığı
 2. Açıklama
 3. Anahtar Kelime Alanı
 4. Uygulama Simgesi / İkonu
 5. Ekran Görüntüleri
 6. Off – Metadata
 7. Uygulama Derecesi (Ranking)
 8. Yorumlar

App SEO Kriterleri

 1. Uygulamanın adı
 2. Uygulamanın açıklama metni
 3. Uygulama logosu
 4. Uygulama video’su
 5. Uygulama yayıncısının markası
 6. Uygulamanın özel olarak hazırlanmış ekran görüntüleri
 7. Anahtar kelimeler

App Store Optimizasyonunda Kullanılabilecek Araçlar

Şimdi de internette bulunan yardımcı araçlara bir bakalım. Önemli detaylardan bahsettiğimize göre yardımcı araçlara bakabiliriz.

Apptamin

Apptamin aracıyla kullanıcılarınıza uygulamayı anlatan profesyonel anlamda videolar hazırlayabilirsiniz. Gerçek şu ki çoğu kullanıcı uygulamayı indirmeden önce videosuna bir bakar.

Flurry

Uygulamanız için bir analiz aracıdır. Mobil uygulamalar için analiz , büyük verilerle desteklenen reklamlar ,reklam içerikleri ve kampanyaları sunmaktadır. Ürünler ve kampanyalar ile istediğiniz kullanıcı kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

MobileDevHQ

Uygulama için anahtar kelime analizi sunan bir ücretsiz uygulamadır. MobileDevHQ ile kelime araştırması yapabilir ve performanslarınızı görebilirsiniz. Hangi kelimelerinizde rekabet var ise öğrenip iyileştirme yapabilirsiniz. En kullanışlı araçlardan birisidir diyebiliriz.  

Appcase

Appcase uygulaması Pasitionly tarafından piyasaya sürülmüş olup mobile uygulamalar için geliştirilen bir analiz aracıdır. Bu araçla seo yönetiminizi kolayca yapabilir ve MobileDevHQ gibi hangi sırada olduğunuzu ölçebilirsiniz.Öne çıkan popüler anahtar kelimeleri keşfederek gelir ve indirim oranlarını takip etmenizde mümkün.

Sensor Tower

Bu uygulama sayesinde hangi kategoride hangi uygulamaların yer aldığını öğrenebilirsiniz. Popüler olan kategori ve uygulamalara bakabilir ve aynı zamanda pazar performanslarını takip edebilirsiniz. Günlük indirme oranları, anahtar kelime seçimlerini ve gelir raporlarını da takip edebileceğiniz bilgileri hizmetinize sunar.  

Appnique

Uygulamaya ait anahtar kelimelerde rakiplerinizi ve durumlarını rapor eder. Ayrıca gelen yorumlar ve puanlamaları da kullanımınıza sunar.  

Bir Yorum Yaz