Linkedin Instagram Facebook Twitter Mail Youtube Whatsapp

Adwords Nedir ?

Adwords , google’nin reklam servislerinden birisi olup reklam verenler için tasarlanmıştır. Reklam almak için adsense kullanıldığı gibi vermek için de Adwords kullanılmaktadır. Tam olarak tanımını adwords nedir sorusunun cevabını bu resim verebilir ; adwordsresim Yukarıda arama sonucuna göre kelime odaklı çıkan bir reklam. Google’de binlerce kelime araması yapılmakta ve bu sonuçların görüntülenmesi apayrı bir algoritmayla meydana gelmektedir. Bu sıralamada sizin reklamınızın çıkması için tabi bazı çalışmalar gerekmektedir. Sihirli kelimeyi seçmeli ve en fazla yatırımı yapmalısınız. Kullanıcı sizin belirlediğiniz anahtar kelimeye en yakın aramayı yaptığında sizin reklam çıkacaktır.

Reklam Sıralaması Nasıl Çalışır ?

Farz edelim ki aynı kelime ile birçok firma reklam verdi. Aslında farz etmeye gerek yok bu durum günümüzde çok bariz bir şekilde görünmektedir. Bu duruma reklam Sıralaması; teklif tutarı , kalite puanları , uzantılar ve reklam biçimlerinin etkilerine göre değişkenlik gösterir. En temel seçme mantığı şu ikisine göre belirlenir. En yüksek teklif : Belirlenen anahtar kelime için ödenen maksimum miktar. Kalite skoru (quality score): Aranan kelimeye ne kadar yakın bir reklam seçildiğine ve kullanıcının ne kadar işine yarayabileceğinin belirlendiği bir ölçme aracıdır. CTR(yakınlık)  yakınlık ve yönlendirilen web adresine göre belirlenir. Bu iki faktör çarpılıp ortaya belli bir formülü çıkarır. İkisi de en yüksek orandaysa reklamınız en üst sırada çıkacaktır. Bunun sonucunda reklama ödeyeceğiniz para ise şuna göre belirlenir ; CPC= (Puanlama sıralamasında sizden bir sonraki reklam verenin puanı / Kalite skorunuz) +0,01$ Bunların yanında Reklam Uzantılarınızın da önemi vardır. Reklam Uzantıları; reklamınızla birlikte adres, telefon numarası, mağaza değerlendirmesi veya daha fazla web sayfası bağlantısı gibi işletmenizle ilgili ekstra bilgileri gösteren bir özelliktir. Bir süre sonra artık adwords algoritmasını çözebilir ve gelirinizi daha da arttırabilirsiniz. Kullanılacak kelimeleri daha spesifik seçebilir , bu sayede maksimum kazanç sağlayabilirsiniz. Reklamların ne kadar ilgi çekeceği ve hangi reklamları kullanmanız gerektiğini bir araştırmakta fayda var.

Etkinlik Nasıl Arttırılabilir ?

Adwords sisteminizin etkinliğini arttırmak için birden fazla yöntem mevcuttur. Google analystic sayesinde reklamınıza ne kadar tıklandığı , ne kadar süre kaldığı , hangi arama ile geldiği gibi birçok detayı hizmetinize sunar. Böylece de hangi iyileştirmeleri ve reklam stillerini kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bir zaman sonra artık yeni kelimeler denemeli ve sonuca göre revizyona gitmelisiniz. Fakat asla kullanıcıyı yanıltmamalısınız. Tamamen kullanıcının ilgisini çekecek ve doğru adrese götürecek sayfaları ve reklamları seçmelisiniz. Aradığı kelimeye en uygun çıkan reklama kullanıcı daha fazla ilgi gösterecektir.

Bir Yorum Yaz